top of page

Trafo ve Jeneratör Tesisleri

Elektrik enerjisinin üretimden iletim sistemine (enterkonnekte sistem) aktarılması ve iletim sisteminden dağıtım şebekesine bağlantı noktasında yer alan trafo merkezleri (diğer adıyla şalt sahaları) gelişmişliğin simgesi olan “elektrik enerjisi arz güvenirliği” açısından hayati öneme sahip tesislerdir. Elektriğin üretim noktasından tüketim noktasına kadar olan “seyahatinde” kayıpları azaltmak maksadıyla elektriğin iki ana parametresinden (diğeri akımdır) gerilim önce Yükseltici Trafo Merkezlerinde yükseltilir, sonra İndirici Trafo Merkezlerinde (İTM) indirilir. Üretim noktasındaki gerilim seviyeleri 0.4kV, 3.1kV, 6.3kV ve 10.5kV kademelerindeyken 154kV ve 380kV enerji nakil hatları (ENH) ile uzak noktalar taşınır ve bölgesel elektrik dağıtım şirketlerine (EDAŞ’lar) TEİAŞ tarafından iletilerek 36kV kademesinde dağıtım şebekesi başlar. Üretimden iletime, iletimden de dağıtım sistemine geçilen bu noktalarda kurulan ve anahtarlama (açma-kapama) yapılan bu tesislere “Trafo Merkezi” denir.

Yeni kurulacak ve ya ekleme yapılacak bir trafo tesisi için; orta gerilim şebeke irtibat noktasından itibaren tüm yüksek gerilim ekipman kurulum - montajıyla anahtar teslim şekli ile Çağöz Mühendislik kalitesi ve deneyimiyle yapılmaktadır.

  • Bina Tipi Trafo Merkezleri,

  • Beton Köşk Tipi Trafo Merkezleri,

  • Direk Tipi Trafo Merkezleri,

  • Yeraltı Köşk Tipi Trafo Merkezleri.

Trafo-Tesisleri-Hizmetleri-800x480.jpg

Artan enerji ihtiyacının karşılanabilmesi bakımından ENH yatırımları ile Enerji Üretim Santral kapasitelerinin artması paralelinde Trafo tesislerinin de kurulumunu zorunlu hale getirmektedir. Enerjinin en az kayıpla kullanılması ve müşteriye sağlıklı enerji temininde önemli bir yeri olan Trafo tesislerinde oldukça gelişmiş şalt cihazlarının kullanılması ve malzeme seçimlerinin doğru planlanması yatırımcının karşılaştığı en büyük problemlerdir. Firmamız bu konuda projeler geliştirmekte ve müşterilerine en uygun çözümler sunmaktadır. Bu alanda yaptığımız birçok tesis bulunmaktadır. Çağöz Mühendislik, Og-Ag proje çizimi, Trafo tesisi proje çizimi hizmetleri ile taahhüt hizmeti de sunmaktadır.

bottom of page