top of page

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi, bir yapının enerji tüketim sınıfını gösteren ve o yapının enerji verimliliği hakkında bilgi veren belgedir. Enerji Kimlik Belgesi (kısaca EKB) 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’nda geçen Bina Enerji Performans yönetmenliğinde 2007 yılından itibaren zorunlu olmuştur ve 2011 yılından itibaren kanun yürürlüğe girmiştir.

2011 Yılından itibaren yeni yapılan binalarda, Ruhsat veya Mesken aşamasında hali hazırda zorunlu olarak isteniyordu.

Mevcut yani eski binalar için (2011 yılından önce yapılan) 31 Aralık 2019’a kadar bu belgeyi almaları için süre tanınmıştı.

1 Ocak 2020 tarihi itibari ile bu Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu başladı ve EKB olmayan binalarda kanunen daire alım satımı, kira işlemleri yapılamayacaktır.

Firmamız tüm şehirlerde mevcut (eski) ve yeni binalar için, Çevre & Şehircilik bakanlığı ve Enerji Bakanlığı tarafınca yetkili uzman SMM mühendisleri ile enerji kimlik belgesi yapmaya yetkilidir.

besiktas-enerji-kimlik-belgesi.jpg
unnamed (1).jpg

Enerji Kimlik belgesi Zorunlu mu?

Enerji kimlik belgesi 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanununca zorunludur.

Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Yalıtım Yapılmış olmalı mı?

EKB alabilmek için yalıtım yapılmış olması zorunlu değildir. Yalıtımın olup olmaması EKB sınıfı belirlenirken skoru etkiler.

Enerji Kimlik Belgesi Sadece Daireye Çıkar mı?

Hayır. EKB binanın komplesine çıkar.

Enerji Kimlik Belgesi Kaç Yıl Geçerli?

EKB alındığı tarihten itibaren 10 yıl geçerlidir. Binanın mimari yapısında %30’dan fazla değişiklik yapılmadığı sürece tekrar almaya gerek yoktur.

Enerji Kimlik Belgesi Her bina almak zorunda mıdır?

Enerji kimlik belgesini yapı tarihi farketmeksizin bütün binaların alması zorunludur. Sadece aşağıdaki istisnalar hariçtir;

  • Toplam inşaat alanı 50 metrekareden küçük binalar

  • Kullanım süresi 2 yıldan az olarak yapılan binalar

  • Ve bazı diğer istisnalar (Askeri binalar, bazı depo veya ahırlar vb.)

bottom of page